29 Ağustos 2013 Perşembe

YENİ BAŞISTRALYA İLE YELKEN

23-24.08.2013
Cuma akşamı Engin'le birlikte teknenin yeni başıstralyasını taktık. Bir ucu pres sıkma (swage) diğer ucu norsemen bağlantı olan 8mm'lik paslanmaz çelik tele genoa sarma sisteminin tamburunu, raylarını ve diğer parçalarını takıp pontonun üzerinde birleştirdik. Engin direğe tırmanıp başıstralyanın tepesini yukarı bağladı. Ardından çarmıhları ve kıçıstralyayı gevşetip başıstralyanın altını bağladık. Bu işlemden sonra teknenin arma ayarlarını eski haline getirdik.

Ertesi sabah Dolunay'la tekneyi denemek için yelkene çıktık. Rüzgar sabahtan itibaren 20-25 knot Poyraz esti. Yelkeni epey özlemiş olduğumuz için hiç durmadan Kalamış'tan Tuzla Mercan Yuvası'na gidip geri döndük. Yaklaşık beş buçuk - altı saat sürdü. Arada birkaç kere Poyraz bize yetişemediği için nefeslenip beklemek zorunda kaldık (!). Suyun üzerinde alçaktan uçan bir leylek sürüsüyle karşılaştık. Leylekler yelkenin üzerinden uçarken o kadar yakındılar ki çığlıklar attık.

Genoa sarma sistemi halen biraz takılıyor ama önceye nazaran çok daha hafif bir şekilde. Bu sorunu tamamen çözmem gerekiyor...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder