20 Ağustos 2012 Pazartesi

SİMİ'DEN BOZUKKALE'YE VE ARDINDAN MARMARİS'E DÖNÜŞMARMARİS, DATÇA VE YUNAN ADALARI (RODOS, SİMİ, KNİDOS, NİSİROS, BOZUKKALE)
16-22.06.2012 - ALTINCI VE YEDİNCİ GÜNLER


SİMİ – BOZUKKALE ETABI (Yaklaşık 12nm, rüzgar GGB 10-15knot, dalga 0,5m)20.06.2012
Seyahatin son etabı olan Simi – Bozukkale arası mesafe pek uzun olmadığından sabahı Simi’de geçirip öğleden sonra yola çıkmaya karar vermiştik. Duygu ve Gülören limanın dışındaki Paradise Beach’te denize girmeye gittiler. Kızgın güneşle aramız iyi olmadığı için Dolunay ve ben teknede kaldık. Gölgede bile hava çok sıcaktı. Tentenin altında otururken limanda balık avlayan küçük çocukları seyrettik. Ben de çocukken yazları elimde oltayla balık peşinde geçirirdim. O zamanlar Tuzla’da deniz Simi’deki gibi temizdi.

Öğle yemeğini Paradise Beach’te yedik. Limandaki dev feribotlar hareket etmeden önce demir alıp saat ikide limandan ayrıldık. Simi’den doğuya doğru ilerlerken birkaç mil sonra Rodos Boğazı’nın Lodos’tan 10-12knot esen rüzgarını yakaladık. Dar apaz seyirde Bozburun’a doğru iki saat yelkenle ilerledik. Burnu geçtikten yarım saat sonra Bozukkale koyuna girdik. Koyun girişinde buluşmak üzere önceden sözleştiğimiz Gordon’un teknesi T.G.Ellyson’ı gördük. Koyda yelkenleri indirip sadece duvarları sağlam kalmış olan kalenin yanındaki Ali Baba’nın iskelesine bağlandık.

Ali Baba’nın bulunduğu küçük koyun dibi kum ve denizi serindi. Küçük ve çok güzel bir yerdi. Denize atladık ve uzun uzun yüzdük. Akşam lokantada Gordon’la beraber lezzetli bir akya balığı yedik. Erkenden yatıp uyuduk.

MARMARİS’E DÖNÜŞ (Yaklaşık 22nm, rüzgar ve dalga yok)
21.06.2012
Bozukkale’den Marmaris’e dönüş gününün sabahı altıda uyandım. Gordon Göcek’e gitmek üzere erkenden avara etti. Denize girip yüzdükten sonra lokantadan taze ekmek aldık. Kahvaltı ettik. Yol uzun olduğu için oyalanmadan dokuz buçukta yola çıktık. Marmaris’e mesafe yaklaşık 32 deniz miliydi. Bizim gibi dönüşe geçen birçok kiralık tekne ile birlikte rüzgarsız havada motorla dört saatte Marmaris koyuna geldik. Saat ikide Yıldız adası ile Bedir adası arasında demirleyip denize girdikten sonra Albatros marina önlerine geldik. Tekneyi marinaya bağladık ve İhsan Bey’e teslim ettik. Akşam teknede kaldık. Ertesi sabah erkenden Dalaman havaalanına doğru yola koyulduk.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder