24 Ağustos 2010 Salı

SONBAHARIN İLK FIRTINASINDA YELKEN SEYRİ

21.08.2010
Uzun süren Ağustos sıcaklarından sonra nihayet mevsim dönümü fırtınaları başladı. Fırtına takviminde ‘leyleklerin dönüşü’ olarak adlandırılan iki günlük fırtına hafta sonuna denk geldi. Yıldız’dan yedi kuvvet esen rüzgarla berrak, güneşli ve önceki günlere göre nispeten serinlemiş olan hava sonbaharın ilk gününü hissettirdi bize.

Sert havayı sevdiğimiz için heyecanla denize çıktık. Ana yelkene iki camadan vurduk. Genoayı sararak iyice küçülttük. Buna rağmen Dolunay ana yelkeni sık sık boşlamak zorunda kaldı çünkü 30 knot’u aşan sağanaklar tekneyi bayıltıyordu. Hızımız 7-8 knot’u buluyordu. Fırtınaya rağmen rahat ve keyifli bir seyirle Kınalıada’nın kuzeyinden geçip Sivriada’ya doğru inmeye başladık. Dalgaların üzerinde sörf yaparak ilerliyorduk. Bir süre sonra kavança atıp orsa seyre geçtik ve rotayı Kalpazankaya’ya çevirdik.

Kalpazankaya’da öğle yemeği yedikten sonra yelken basıp tonozdan ayrıldık. Halen altı-yedi kuvvet esen havada Kınalıada’nın batısından dolaşıp Heybeliada’ya uğradıktan sonra gün batarken Pendik Marintürk’e döndük. Akşamüstü fırtınanın hızı kesildi ve rüzgar Poyraz’dan dört kuvvete düştü. Dönüş seyrinde kızıl renkteki güneşin bulutların altından batması muhteşem bir manzara oluşturdu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder