5 Haziran 2012 Salı

İĞNEADA, KIRKLARELİ – LONGOZ ORMANLARINDA YÜRÜYÜŞ
19-20.05.2012
Mayıs ayında yağmurlu bir Cumartesi sabahı yaklaşık beş saatlik otobüs yolculuğundan sonra İğneada’ya vardık. Karadeniz’de Bulgaristan sınırına yakın bir sahil kasabası olan İğneada aslında bir ada değil, upuzun kumsalı olan yemyeşil ormanlarla çevrili bir koy. Ormanların özelliği, denizin sahile yığdığı kumlar derelerin ağzını kapadığı zamanlarda bölgenin su altında kalması ve bunun nadir bulunan bir bitki örtüsü oluşturması. Ormana ‘longoz’ yani ‘subasar’ deniyor. İki gün boyunca saatlerce yürüdüğümüz yollar adeta bir ‘orman tünelini’ andırıyordu. Sık ve yüksek ağaçların altında yeşil bir tünelden yürüyor gibiydik. Tabii ki yürüyüş için suların basmadığı mevsimi seçmiştik. Ama her yer çamur olduğu için ayakkabılarımız ve pantolon paçalarımız ıslak ve ağırdı.
Ormandan sahile çıktığımızda masmavi Karadeniz’le karşılaştık. O kadar cazipti ki mayolarımızı giyip denize atladık. Su buz gibi ama çok keyifliydi. Mayıs ayında Karadeniz'de yüzmenin bu kadar güzel olabileceğini düşünmemiştim.


Buklatur'dan rehberimiz Mikail orman tünelinde zıplarken...

3 yorum:

  1. Sevgili Aylin, Güzel ve özlü anlatımla İğneada-Longoz gezimizi anımsattığın için teşekkürler. "Orman tüneli" tanımını çok sevdim. Güven

    YanıtlaSil
  2. Başarılı bloğunuzda bize lutfedip ve verdiğiniz bilgiler için öncelikle teşekkürlerimizi sunar, yayın hayatınızda grand mobilya firması olarak başarılar dileriz.

    YanıtlaSil