22 Ekim 2012 Pazartesi

OTOPİLOT MONTAJI

20.10.2012
Geçen ay Westmarine'den Simrad marka TP22 model bir Tillerpilot - yeke için otopilot - aldım. Simrad'ın mümessili olan Promar firmasından bir yetkili ile montajını yapmak üzere Cumartesi sabahı tekneye gittik. Saatlerce süren (!) çalışmanın sonucunda ürünün elektriğe bağlandığında sigorta attırdığı ve bu yüzden açılamadığı ortaya çıktı.

Sabah ilk iş olarak yekenin üzerine açtığımız deliğin boşuna olduğunu, otopilotun havuzlukta yatay olarak yerleştirildiğinde dümen seviyesinin altında kaldığını ve bu yüzden ek parça imal ettirmek gerektiğini sonradan anladık. Açtığımız deliğin içine otopilotun metal pimini çakarken yekenin tahta kısmının metal kısma olan bağlantısının gevşediğini ve boşluk yaptığını farkettik. Ayrıca sanırım dümenin aşağı inmesini engelleyen cıvatayı kısaltmamız da gereksizdi. Ama ben hasarın bu kadarla sınırlı olmasına seviniyorum. Eminim benzer tecrübeleri olan tekne sahipleri hissettiklerimi anlayacaktır...

Neredeyse bütün gün süren faydasız uğraşın sonunda otopilotu Promar'a teslim ettim. Onlardan gelecek haberleri bekliyorum.

Devam edecek... (umarım)1 yorum:

  1. Türkiye'de bu işleri yapan firmaların kompetanlığı sıfıra yakın. Arabalarda ne kadar farklı, BMW/Mercedes her türlü tamiri yapılabiliyor.

    Fakat iş teknenin elektriği ile uğraşacak ilgili bir kişi bulmak çok zor, fiber ile montaj yapan daha da zor.

    Hep tek başınızasınız, bize de oldu. Genelde şu cümleyi duyunca gelen adamı yollamak lazım:Bir sorun olur ve "Allah Allah yapmaması lazım"

    YanıtlaSil