21 Temmuz 2010 Çarşamba

SOLO YELKEN – III –

17.07.2010

Bu seneki üçüncü yalnız yelkene çıkışım hem rahat hem de keyifli oldu. Pendik Marintürk’ten çıkıp Ahırkapı sığlık çakarının arkasında tramola atıp geri döndüm. Yaklaşık altı saatlik seyirden sonra epey yorulmuştum ama çok keyif aldım.

Öğlen marinaya geldiğimde hava Poyraz’a dönmüş 3-4 kuvvet esiyordu. Harika yelken havası vardı. Hemen tekneyi hazırlayıp marinadan çıktım. Mendirekten uzaklaşıp rahatça yelken basabileceğim tenha bir yerde motoru boşa alıp ana yelkeni camadanlı olarak hazırladım. Teknenin burnunu rüzgara döndürüp yelkeni ikinci camadanda bastım. Genoayı açtım ve hızla seyre koyuldum.

Rüzgar istikrarlı 4 kuvvet estiğinden ortalama 5,5-6,5 knot arası hızla yaklaşık iki buçuk saatte Kalamış önlerine geldim. Hem rüzgar hem manzara çok güzeldi. Kalamış’tan dönmek istemedim doğrusu. Boğaz’ın önünden geçip karşı kıyıdaki Ahırkapı çakarına kadar gitmeye karar verdim. Boğaz’dan çıkan gemilere dikkat ederek karşı kıyıya geçtim. Ahırkapı çakarının arkasında sığlaşan suda tramola atıp geri döndüm. Aynı rotayı izleyerek üç saatte marinaya döndüm. Yelkenleri indirip bağlandım. Çok yorulmuştum. Üstelik yol boyunca fındık dışında bir şey yiyemediğimden epey acıkmıştım. Ama çok keyif almıştım bu seyirden. Önceki solo seyirlerime göre menzili epey genişletmiştim. Bakalım gelecek sefere rota nereye olacak?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder