29 Ağustos 2013 Perşembe

YENİ BAŞISTRALYA İLE YELKEN

23-24.08.2013
Cuma akşamı Engin'le birlikte teknenin yeni başıstralyasını taktık. Bir ucu pres sıkma (swage) diğer ucu norsemen bağlantı olan 8mm'lik paslanmaz çelik tele genoa sarma sisteminin tamburunu, raylarını ve diğer parçalarını takıp pontonun üzerinde birleştirdik. Engin direğe tırmanıp başıstralyanın tepesini yukarı bağladı. Ardından çarmıhları ve kıçıstralyayı gevşetip başıstralyanın altını bağladık. Bu işlemden sonra teknenin arma ayarlarını eski haline getirdik.

Ertesi sabah Dolunay'la tekneyi denemek için yelkene çıktık. Rüzgar sabahtan itibaren 20-25 knot Poyraz esti. Yelkeni epey özlemiş olduğumuz için hiç durmadan Kalamış'tan Tuzla Mercan Yuvası'na gidip geri döndük. Yaklaşık beş buçuk - altı saat sürdü. Arada birkaç kere Poyraz bize yetişemediği için nefeslenip beklemek zorunda kaldık (!). Suyun üzerinde alçaktan uçan bir leylek sürüsüyle karşılaştık. Leylekler yelkenin üzerinden uçarken o kadar yakındılar ki çığlıklar attık.

Genoa sarma sistemi halen biraz takılıyor ama önceye nazaran çok daha hafif bir şekilde. Bu sorunu tamamen çözmem gerekiyor...

18 Ağustos 2013 Pazar

BAŞISTRALYA VE GENOA SARMA SİSTEMİNİN TAMİRİ

17.08.2013
Cumartesi günü Engin'le başıstralyayı ve genoa sarma sistemini söktük. Sarma sisteminin başıstralyaya geçen ray kısmı birbirine vidalanmış birkaç metrelik parçalardan oluşuyor. Bunları ayırdık ve resimde görüldüğü gibi parçaları mazotla temizledik. Böylece sarma sisteminin senelerdir yapılmayan bakımını yapmış olduk. Sarma sisteminin en alt kısmındaki tambur epey pislenmiş olduğundan onu mazotla temizlemek yeterli olmadı. Balata spreyi alıp temizlemeyi deneyeceğiz. Böylece dokunulduğu anda hiç takılmadan dönmesini sağlamak istiyoruz.

Sarma sisteminin en altta kırılan kısmının ayar parçası olduğunu ve aslında rayın içine geçen bu parçada yeterince pay bulunduğunu anladık. Böylece yeni parça almadan tamiratı tamamlayabileceğimiz ortaya çıktı. Buna çok sevindim.

Başıstralya kopmadan önce genoa mandarının takılmasından şüphelenip direk tepesini kontrol etseydim bütün bunları seyirde tehlike yaşamadan önce yapacaktık. Her sene arma kontrolü yapmanın önemini bu şekilde anlamış oldum.

Paslanmaz çelik tel haftaya hazır olduktan sonra sarma sistemiyle birlikte başıstralyayı tekneye takmayı ve arma ayarını yapmayı planlıyoruz.

11 Ağustos 2013 Pazar

BAŞISTRALYA KOPTU!

08.08.2013
Bayramın ilk günü annem, babam, kardeşim ve eşi ile birlikte Kalpazankaya'da harika bir yemek yedikten sonra Kalamış'a dönerken, ve kendi kendime 'her zamanki gibi...' derken, bir anda durum değişiverdi. 20-25 knot eseren Poyraz'da anayelkeni camadanlı basıp genoayı küçülterek açtığımız sırada 'çat' diye korkutucu bir ses geldi.

6 Ağustos 2013 Salı

KALPAZANKAYA'DA HAFTASONU

20-21.07.2013

Cumartesi günü Poyraz havada annem ve babamla birlikte Kalamış'tan yelken basıp Burgazada'da Kalpazankaya'ya geldik. Melike ve Orçun ise bisikletlerini alıp motorla adaya geldiler. Kalpazankaya Restaurant'ta buluştuk. Harika bir sinarit yedikten sonra tekneye geçtik. Denize girip yüzdükten sonra akşamüstü kuvvetlenen Poyraz'da Kalamış'a geri döndük.