29 Ocak 2013 Salı

PİRİ REİS HARİTALARI SERGİSİ, TOPKAPI SARAYI

26.01.2013
Haftasonu Dolunay ve ben Topkapı Sarayı'nda kısa bir süre için sergilenen Piri Reis Haritaları sergisini kaçırmamak için sabah erkenden Sultanahmet'e gittik. Silahtar hazinesi kısmındaki sergiyi bulmadan önce birkaç başka bölüm gezdik. Sonunda ışıktan zarar görmemesi için oldukça karanlık bir odada sergilenen iki parşömen haritayı bulduk. Piri Reis tarafından çizilmiş olduğu söylenen bu iki orijinal haritanın yanında Kitab-ı Bahriye'nin sayfalarında görülen üç çizim (Alanya kalesi, Venedik ve Korfu adası) daha vardı. Ayrıca duvarda haritalardan birinin replikası, üzerindeki notların Türkçe tercümesi ile birlikte çizilmişti. Ancak bu çizimlerin neredeyse tavana yaklaşan üst yarısını okumak pek zordu.

Bizim haritaların önünde epey vakit geçirdiğimizi ve üzerindeki resimlerle yazıları çözmeye çalıştığımızı gören bir görevli masasının içinden biri Türkçe biri İngilizce olmak üzere iki broşür çıkarıp sanki hazinenin kendisini veriyormuşçasına ciddi bir ifadeyle elimize teslim etti. Serginin daha iki hafta devam edeceğini ancak neredeyse hiç broşür kalmadığını ekledi. Poster talebimiz ise malesef reddedildi. Ancak Dolunay vazgeçmeden müzedeki bütün dükkanlara sorup sonunda bir çekmeceden aynı önem ifadesiyle çıkarılan posteri itinayla teslim aldı.

10 Ocak 2013 Perşembe

VİLLA NEVA, KARTALKAYA YOLU, BOLU04-06.01.2013
Geçen haftasonu Bolu'da Kartalkaya yolunun üzerindeki Villa Neva'da kaldık. Cuma öğleden sonra İstanbul'dan yola çıkıp iki saatte otele vardık.  Nevin Hanım'ın dayanılmaz börekler ve pastalar eşliğinde sunduğu 'beş çayı'na yetiştik. Etrafta hiç kar yoktu. Akşam yemeğinde ertesi günkü planları konuşurken kar yağıp yağmayacağı konusunda epey tartışma oldu. Hava durumuna göre kayak veya ormanda yürüyüş arasında karar verecektik.