23 Mayıs 2011 Pazartesi

İSTANBUL MERCAN’DAKİ CENNET: HARUN’S PARADISE

21.05.2011

Tuzla’da komşumuz olan Rıfat Edin’in evini yelken okulu ve otele dönüştürdüğünü duymuştum. Evini, bahçesini ve tekne merakını bildiğimden güzel bir yer yaptığını düşünmüştüm. Harun's Paradise'ı henüz karadan görme fırsatımız olmadı ama denizden bakınca manzara çok hoş.

22 Mayıs 2011 Pazar

MOTOR BAKIMI

19.05.2011


Rıza Usta ile Symphony'nin motorunun yıllık bakımını yaptık. Rıza Usta su filtresini temizledi. Tuzlu su sisteminin impeller denen parçasını kontrol etti. Anti-friz ve tatlı suyu tamamladı. Motorun yağını değiştirdi. Şanzıman yağını kontrol etti. Yağ, separ ve mazot filtrelerini değiştirdi. Şarj dinamosunun gevşeyen rulman bilyalarını yeniletti. Motorun kayışını yeniledi. Her sene olduğu gibi yenilenen malzemelerden yedek bir set alıp tekneye koydum.

17 Mayıs 2011 Salı

ENGİN’İN DOĞUM GÜNÜ - KALPAZANKAYA

07.05.2011

Yalova’ya giderken ana yelken mandarımızın koptuğunu yazmıştım. Yeni mandarı takmak için direğin tepesine çıkıp içinden bir el incesi ile kılavuz çekmek ve alttaki delikten çıkarmak gerekiyordu. Bu işe sevgili arkadaşımız Engin gönüllü oldu. Haftaiçi bir akşam marinada buluştuk. Engin emniyet kemerine balançinayı bağlayıp biz onu yukarı çekmeden kendi başına direğin tepesine tırmandı. Ucuna birkaç somun taktığı el incesini direğin içinden aşağı sallandırdı. Arkadaşı Günce somunları direğin altındaki direkten yakalayınca benim günlerce gözümde büyüyen iş yarım saatten az bir zamanda hallolmuş oldu. Bu arada, Engin teknemin arma ayarını kontrol etti ve düzeltmeler yaptı. Teşekkür etmek için Engin’i doğum gününde Kalpazankaya’ya davet ettik.

14 Mayıs 2011 Cumartesi

W COLLECTION SAILING CUP BOSPHORUS - İSTANBUL BOĞAZI

14.05.2011

Vakko'nun sponsor olduğu W Collection Boğaz Yarışı güneşli ve sıcak bir bahar gününde Lodos'tan 15-17 knot rüzgarla yapıldı. Lodos sayesinde hem yatlar kuzeyden gelen kuvvetli akıntıyı rahat aştılar hem de balon yelkenleriyle yarışın başından itibaren İstanbul Boğazı'nda çok hoş bir manzara oluşturdular. Yarışın start anını ve devamını Arnavutköy Akıntı Burnu'ndan seyrettim. Yatlar Boğaz'ın ortasındaki kuvvetli akıntıdan kaçmak için burna iyice yanaştıklarından çok güzel fotoğraflar yakalayabildim. Arnavutköy Akıntı Burnu'ndan çektiğim yarış resimlerinden bazılarını altta görebilirsiniz.

Yarışın start anları:


5 Mayıs 2011 Perşembe

KARACA ARBORETUM YALOVA

01.05.2011


Pazar günü tekneyi suya indirmeden önce Yalova’dan dolmuşa binip Termal yolu üzerindeki Karaca Botanik Bahçesi’ne gittik. Yalova’nın merkezi beton binalardan oluştuğu için pek cazip değil ama dışına çıkınca‘mavi – yeşil’ diye adlandırılan iki yanı asırlık çınarlarla kaplı yol çok güzel. Bindikten on beş dakika sonra minibüs şoförünün bizi indirdiği yerde Karaca Arboretum ve Fidanlık yolun iki yanında karşı karşıya duruyordu.

4 Mayıs 2011 Çarşamba

SETUR MARİNA YALOVA’DA BAKIMDAN SONRA PENDİK’E DÖNÜŞ

01.05.2011

Yalova’da Resif ve Symphony’nin zehirli boyasını bu sene Pendik Marintürk’ten Espiga Yatçılık yaptı. İş Pazar’dan Pazar’a bir hafta sürdü.  Aradaki Çarşamba günü Yalova’ya gidip işi denetledik ve eksiklerin tamamlanmasını istedik. Bunun üzerine Resif’in su altı kesimi kazınıp tekrar zehirli boya sürüldü. Symphony’nin ise salma – gövde bağlantı yerindeki elastik Sika malzeme kazınıp tekrar sürüldü ve Awlgrip zehirli boya ile boyandı. Bütün bunların sonucunda tekneler pırıl pırıl oldu. Espiga’nın tamamladığı işten memnun kaldık.